Головні новиниПолітика

Чи зазнають дискримінації поляки на Вінниччині?

Несподіваною якщо не шокуючою для українців стала заява заступника міністра закордонних справ Республіки Польща Шимона Шинковського, який зазначив, що поляки в Україні зазнають дискримінації щодо свободи віросповідання, доступу до освіти рідною мовою та свободи слова. Востаннє подібні заяви доводилось чути від керівництва країни-агресора РФ, а ніяк не дружньої Польщі.

Саме тому ми вирішили з’ясувати чи справді представники польської національної меншини зазнають утисків на території Вінницької області.

За офіційними даними, вказана меншина є найбільшою в регіоні. Для забезпечення своїх національно-культурних потреб польська спільнота представлена на території області різноманітними організаціями, товариствами та творчими колективами. Також у м.Бар функціонує польський культурний центр – дім полонії. При кожному осередку функціонують курси з вивчення польської мови або ж суботньо-недільні школи, в яких, окрім мови, поширюють культурні традиції, вивчають історію, а також готують до отримання карти-поляка, яка посвідчує приналежність до польського народу. Крім суто притаманних осередкам національної меншин функцій окремі з них проводять для мешканців регіону, незалежно від етнічної приналежності, підготовчі курси для вступу у вищі навчальні заклади, а також для працевлаштування в Польщі.

Важливим аспектом діяльності представників етносу є проведення фестивалів, творчих вечорів, історичних конкурсів, читань та диктантів польською мовою. Місцева та регіональна влада активно сприяє розвитку, як польської, так і інших національних меншин, та забезпечує функціонування у м.Вінниця тематичного центру, а також співфінансує проведення окремих культмасових заходів.

Крім осередків нацменшини польська мова викладається для мешканців регіону в близько 30-ти школах та польському ліцеї у Вінниці.

Що стосується відвідування богослужінь, то практично в кожній парафії Римсько-католицької церкви окремі меси протягом тижня звершуються польською мовою. При цьому, багато представників католицького духовенства, серед яких чимало настоятелів релігійних громад, є громадянами РП, які служать на території області вже не один рік.

Про будь-які утиски чи дискримінацію не може йти і мови. Навіть більше, загальноприйнятим для католицьких громад є використання приміщень не для здійснення катехизації населення чи функціонування християнських гуртків, а для вивчення польської мови чи базування полонійних організацій. Окремі представники іноземного духовенства, задекларувавши здійснення релігійної діяльності як підставу перебування в Україні, відкривають при парафіях класи з вивчення польської.

Тому гучні заяви про нібито утиски поляків в Україні мають безпідставний та політичний характер.

У Вінниці передчасно помер викладач коледжу мистецтв ім.Леонтовича

Вінниччина перейшла у «червону» зону: що потрібно знати