НовиниУКРАЇНА

Коли не стане світла: як пережити блекаут

0
росіяни активізували обстріли енергетичної інфраструктури України. «Це акт відчаю після величезних втрат та відступу рф на сході», — заявив речник МЗС Олег Ніколенко. 11 вересня через атаку на Зміївську ТЕС у 6 областях зникали світло й вода. У рф ще є далекобійні ракети, що можуть пошкодити енергетичні об’єкти. Чи варто готуватися до блекаутів та як діяти за знеструмлення — у матеріалі hromadske.

Чи очікувати на нові атаки на енергетичну інфраструктуру?

Критична інфраструктура Харківщини найчастіше потрапляє під приціл ворога. З 11 вересня в регіоні через обстріли три дні поспіль зникало електропостачання. «Востаннє не було світла 5 годин, але в різних районах по-різному. Це просто жах. У нас ліфт не працював цей час. Добре, що ми заздалегідь набрали води. Живемо на одинадцятому поверсі, мені 80 років. Ось куди я можу піти? І таких людей половина в моєму будинку. А вода потрібна і для ванни, і для посуду. Також без світла зникає зв’язок. Жодної “палички” на телефоні», — розповідає жителька Харкова Галина Гомон.

росія від початку повномасштабного вторгнення не гребувала атаками по цивільній інфраструктурі, хоча офіційна риторика полягала в тому, що нібито армія рф гатить лише по військових об’єктах. Зараз же на федеральних каналах пропагандисти прямо погрожують українській енергобезпеці.

«В Україні немає цивільної інфраструктури? Там немає ЛЕПів? АЕС там ще є, вузли. Багато всілякої інфраструктури, яка може вивести з ладу функціонування цієї ворожої нам держави», — заявила кремлівська журналістка Маргарита Симоньян.

Що ближче до початку зими, то більший ризик ударів по критичній інфраструктурі. Таке припущення зробив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.

«Влітку, коли тепло, довший світловий день, це сприймається легше. В осінньо-зимовий період ефективність таких ударів і шкода від них набагато більша. Їхня мета — створити якомога більше труднощів для цивільного населення і спровокувати можливі бунти. Вони думають, що люди звинуватять українську владу. Але потрібно розуміти: найімовірніше, досягнуть абсолютно протилежного ефекту», — розповідає Мельник.

За його словами, зламати волю до опору більшості суспільства такими методами не вийде, вони навпаки викличуть обурення та підігріють негативні настрої українців до росії.

Ще одна причина, з якої загарбники можуть цілити в українську енергосистему, — економія ракет, адже санкції руйнують ланцюжки постачання російського військово-промислового комплексу. Зараз вистрілюється боєзапас, який рф накопичувала впродовж десятків років. «Тому цей ресурс хочуть використати для найбільшого ураження», — вважає Мельник.

Що робити, якщо блекаут заскочив вас зненацька?

Електричний струм став невіддільною частиною нашого повсякдення. Про нього легко не думати, доки лампочка дає світло, а холодильник не дає продуктам зіпсуватися. Безліч предметів у нашій оселі залежать від електроенергії. Цілий спектр приладів забезпечує нас теплом, їжею, водою та зв’язком. Але ми не можемо покладатися на них під час блекауту.

«Потрібно відразу перевести свій смартфон в режим енергозбереження або вимикати, коли ви ним не користуєтеся. Зараз більшість людей не знають номерів телефонів напам’ять, тому необхідно записати важливі контакти до блокнота. Також можуть знадобитися адреси найближчих бомбосховищ або лікарень», — розповідає керівник школи виживання «Білі Вовки» Сергій Білоус.

Мобільного зв’язку та інтернету, імовірніше за все, не буде, але для дзвінків можна знайти стаціонарний телефон, який не залежить від електропостачання. Такі телефони можуть використовувати ваші сусіди, зазначає Білоус.

В осінньо-зимовий період, особливо коли вдарять морози, експерт рекомендує збиратися всій родині в одному приміщенні. «Так буде набагато тепліше. Не забудьте законопатити вікна, щоб не було протягу. Одягайтеся, як капуста, тобто багатошарово. Так між одягом утворюється повітряний прошарок, який працює за принципом термоса», — розповідає Білоус.

Однак, якщо ви виконуєте фізичну роботу, експерт радить зняти зайвий одяг, щоб не пріти. Оскільки рясне потовиділення збільшує віддачу тепла від організму.

Як підготуватися до блекауту?

Тут у пригоді стане ваша тривожна валіза, але додатково потрібно подбати про такі речі як акумулятори (павербанки), свічки, сірники, ліхтарики та батарейки до них.

«Є ліхтарики на сонячних батареях. Вони коштують 200-500 гривень, але вартують того. Вдень виставив на підвіконня, а вночі користуєшся», — зазначає Білоус.

За його словами, вкрай важливим є запас питної води. Він рекомендує підготувати щонайменше по три шестилітрових бутлі на людину. Вода необхідна не лише, щоб утамувати спрагу, але і для кухарства.

Саму ж воду можна набрати у бюветах; якщо не буде іншого виходу — збирати дощову або топити сніг. Але будь-яку воду, яку ви принесли додому, потрібно відфільтрувати і знезаразити перед уживанням. Є спеціальні піґулки для очищення води. Якщо їх немає, то допоможуть краплі 5% йоду. Десять крапель на літр води вистачить, але потрібно почекати, щоб випав осад. Потім обережно злити решту рідини без осаду — і таку воду вже можна пити, каже Білоус.

«Якщо будуть перебої з газопостачанням, то потрібно на чомусь готувати їжу. Для цього можна купити туристичну пічку або примус. Є примус бензиновий “Шміль”. Дуже потужний і економічний. Подібні прилади, які працюють на газових балонах, також можна придбати. Але самі балони закінчуються, більшість із них не можна заправляти, а вони доволі недешеві», — зазначає Білоус.

Якими продуктами запастися на випадок блекауту?

Беручи до уваги труднощі з приготуванням їжі без електроенергії, дієтологиня Лариса Бойченко поділилася з нами раціоном, який не зашкодить здоров’ю.

За її словами, потрібно підготувати запас овочів: моркви, буряку, гарбуза, капусти. Їх можна їсти сирими чи робити з них салати. Крім того, вони не псуються та можуть зберігатися до весни. Для цього достатньо помістити їх туди, куди не дістають сонячні промені. Наприклад, до ящика на балконі, а коли похолоднішає, городина може лежати і в квартирі, зазначає Бойченко.

«Обов’язково потрібна нерафінована олія. Вона набагато корисніша, ніж рафінована. Можна буде заправляти нею салати. На цьому можна буде довго прожити, якщо не буде можливості готувати», — розповідає дієтологиня.

Якщо є кошти, то придбайте в’ялене м’ясо. Дешевший варіант — звичайне сало. Воно може зберігатися довго. Поєднавши перелічені продукти з хлібом або сухарями, ви отримаєте майже повноцінне харчування.

«Організм обов’язково потрібно збагачувати жирами, з них людина буде отримувати енергію. Це якщо вона недоотримує повноцінних вуглеводів, коли немає можливості варити суп чи борщ», — зазначає Бойченко.

Якщо у вас є примус або газовий балон, то з овочів можна приготувати суп, а також додати до раціону різноманітні крупи.

Дієтологиня також рекомендує:

  • консерви з квасолею або горохом. В них є рослинний білок;
  • твердий сир. Його можна зберігати тижнями, якщо загорнути у вологий рушник і тримати на балконі. Навіть невеликий шматок сиру є відмінним джерелом білків, вуглеводів і вітамінів;
  • яблука. Цими фруктами можна компенсувати нестачу соків, які організм недоотримує через відсутність рідкої їжі;
  • сухофрукти й мед. В цих продуктах містяться вуглеводи, а ще вони покращують настрій.

Скільки часу може тривати блекаут?

Після обстрілу Зміївської ТЕС наші електрики швидко відновили живлення. Вже за 40 хвилин світло почало поступово повертатися до осель українців. Є ймовірність, що в майбутньому буде завдано пошкоджень, на виправлення яких знадобиться більше часу.

«Люди можуть і місяць без світла сидіти. Але це дуже поганий сценарій. Своїм ударом росіяни досягли демонстративного ефекту», — вважає експерт із питань енергетики Юрій Корольчук.

Однак українська об’єднана енергетична система достатньо стійка.

«”Укренерго” може маневрувати й перемикатися на інші лінії електропередач, якщо в системі буде достатньо потужностей», — зауважив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

«П’ята колона Росії» в Україні — релігійна… Хто ще зі священників в Україні підтримує зв’язок з ієрархами Московського патріархату?

Previous article

Переговори між Україною та Ізраїлем зірвалися через втручання РФ, – ізраїльська газета

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

More in Новини